Efsane Ada Sicilya

Bu kez yerel mutfağı, kendine has kültürü, matematikçi Archimedes’i, mafyası, halen bacasından duman tüten Etna yanardağı ve futbol maçları ile meşhur, Sicilya’ya yelken açıyoruz. Sicilya süprizlerle dolu eşsiz bir ada. Antik Yunan’dan Bizans’a, Fenikeliler’den Kartacalılar’a çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış inanılmaz bir tarih hazinesi.

DSC05823
Duomo Meydanı

1.Gün: Katanya

THY ile İstanbul’dan 1 saat 50 dakika kadar süren bir yolculuktan sonra Katanya’ya iniyoruz. Italya’da her şehrin bir koruyucu azizi var. Azizlerin kutsal günleri, resmi tatil günü, ancak sadece o şehirde yaşayanlar için. Tesadüfe bakın şehrin koruyucu azizi Sant’Agata gününe denk gelmişiz. Akşam şehirde bir panayır havası. Her yerde bir coşku. Şehrin sokakları, özellikle Duomo meydanı ve çevresinde inanılmaz bir kalabalık. İğne atsan yere düşmüyor. Sokak satıcıları, yerel yiyecekler, Sant’Agata’ya ithafen yakılan nerdeyse 1 metre uzunluğundaki güne has mumlar, Duomo meydanını aydınlatan havai fişekler. Kiliselerden kulağımıza gelen şarkılar, ortamın canlılığının anlatmaya yeter mi, bilmiyorum. Havai fişek gösterisinden sonra hemen kendimizi Duomo meydanı civarındaki Puglia Restoran’a atıp Sicilya lezzetlerine odaklanıyoruz.

21124943_1735206526519520_1968398553_o (1)
Sant’Agata Katedrali

2.Gün: Katanya-Taormina

Ertesi gün Taormina’ya hareket ediyoruz. Otobüs biletleri aynı gün için  günlük satışa çıkıyor.  Deniz meraklısı iseniz, Taormina, Siracuza’ya Katanya havalimanından  bağlantılı otobüs seferleri var; direk Taormina’ya kaçabilirsiniz. Tren de bir başka alternatif olabilir. Biz treni sadece Palermo-Cefalu arası kullandık; gayet rahat ve zamanında hareket ediyor. Taormina, Katanya’dan otobüsle, hafta sonu trafiğiyle 2 saat kadar sürdü. Sahilden Taormina şehrine teleferik var. Bence yukarda Taormina’da kalın. Manzaranın keyfini çıkarın. Aşağıya sahile  inmek için otobüs, dolmuş, taksi, teleferik vb. birçok alternatif var.

DSC05652

Taormina çok farklı bir yer sanki Sicilya’da ama farklı bir Sicilyalı. Yükseklerde bir turizm cenneti yaratmış Taorminalı’lar. Tarih, kültür, gastronomi, manzara, alışveriş. Turistin aradığı herşey var. Aksam La quatre fontane meydanında çeşmeyle aynı isimli restoranda tabi ki spagetti, bol domatesli bir mediteranno ile Taormina mutfağına giriş yapıyoruz.

DSC05756

Ardından  eski bir manastır da olan San Domenica otelin kafesinde adanın meşhur bademli granitalarından tatmakta fayda var. Granitalar dondurma değil ince kırılmış buz parçaları olarak geliyor. Sıcak havada epey serinletici. Mandalinalı, naneli, kahveli ve bademlisi var. Taormina’ya has olan bademlisini tercih ediyoruz.

DSC05618

Sonra  Umberto Corso sokağı boyunca kalabalıkta kayboluyoruz. Meydanlardaki kafelerden birine oturup çay-kahve, yanında Taormina’nın badem ezmeli kurabiyelerinin tatmak lazım. Barok bir yapı olan San Giuseppe Kilisesi’nin önündeki terasdan ya da meydandan eşsiz Taormina sahil manzarasına dalıyoruz.

DSC05785
Excelsior Otelden Gece manzarası

3. Gün: Taormina

Eskiden adada saygı duyulan varlıklı kişiler, insanların arasının düzeltmek için arabuluculuk yapar, çözülemeyen sorunların çözümüne yardımcı olur, fakir gençleri evlendirir, toplumda saygı gören işler yapıp insanların saygısını kazanırlarmış. Bunlara ”Godfather” (baba) ismi verilirmiş. Zamanla İtalyan mafiası, hem Sicilya’da hem  Amerika’da etkili olunca bu sıfat mafya liderleri için kullanılır olmuş. Sicilyalı’lar mafya imajından pek hoşnut değiller. Bununla beraber önceki gezilerimizde bazı geniş kadrolu mafya filmlerinin çekildiğine tanık olmuştuk. Bunun nedeni Özellikle Ragusa, Modica, Palermo, Taormina, Katanya gibi şehirlerin zaten doğal dekor olması. Özellikle Ragusa Duomo meydanında kendimizi ve tüm şehri bir tiyatro sahnesi ya da opera sahnesinin içindeymiş gibi hissediyorsunuz.

DSC05701
San Giuseppe Kilisesi

Taormina’da kendimizi Dolce Vita plajının tatlı sularına bırakıyoruz. Ağustos ayında Bodrum’a benzer bir su sıcaklığı ve serinletici bir rüzgar esintisi vardı.

DSC05733
Dolce Vita Plajı

Taormina’da dünyanın en güzel Greco-roman tiyatrolarından biri  var. En üst basamaklarında oturup inanılmaz manzarayı seyretmek apayrı bir tecrübe. Kesinlikle görülmeli, hatta yaz boyu süren opera ve konserlere mümkünse bilet alınıp, 2000 yıl önceki işlevi yerinde test edilmeli.

DSC05679
Taormina Antik Roma Tiyatrosu

Sicilya adasının bir başka özelliğide hatırı sayılır bir fıstık (yer fıstığı değil, antep fıstığı) üretimi olması. Taormina’da ilk kez fıstıklı pizzalar, fıstık, badem ve ceviz soslu yemekler tatmak bizi epey şaşırttı. Fıstıklı pizza tatmak isteyenler için Pizzeria Piazza Badia’yı önerebilirim.

DSC05661
Taormina Bahçelerinden Kuşbakışı Deniz Manzarası

4.Gün: Palermo

Trinacria Sicilya’nın sembolüdür, nereye giderseniz bunu görürsünüz. Ortada Medusa yüzü ve çevresindeki 3 ayak, 3 köşeli adanın hareket ettiğine yürüdüğüne olan inanca atıfta bulunmak için eklenmiş. MÖ 4.yüzyıldan beri kullanılagelmiş. Sicilya bayrağında da aynı sembol var.

DSC05867
3 Ayaklı Medusa ” Trinacria” Sembolü

Palermo tarihi bir kent, burada İtalya’nın en büyük tiyatrolarından biri var. Teatro Massimo devasa bir yapı. İtalya’daki en büyük opera binası. Adada sanata verilen önemin bir göstergesi olarak yapılmış. Catacombe Dei Cappucini ve manastırı turistlerin uğrak yerlerinden. Bence hop on-hop off otobüsler şehri görmek için en uygun seçenek. Turistik bölgeyi 45 dakikada turluyor.

DSC05831
Teatro Massimo Palermo

Palermo 2015 yılında avrupa sokak lezzetleri baskenti seçilmiş. Palermo lezzetleri için Teatro Massimo’nun yakınındaki ”Ristorante Pizzeria 59” isimli restoranı önerebilirim.

5.Gün: Cefalu

Tüm İtalya’da olduğu gibi Sicilyalılar da futbola çok düşkün, adanın iki büyük takımı Katanya ve Palermo arasında oynanan maçlar sırasında adada neredeyse hayat duruyormuş.

DSC05836
Cefalu

Palermo’dan yaklaşık 50 dakika süren tren yolculugundan sonra Cefalu’dayız. Cefalu küçük bir balıkçı kasabası. Geleneksel balıkçı kasabaları hoşunuza gider mi, bilmem. Öğlen yemeği vakti olduğu için kalamar, sardalya, domates, mozarella, parmesan peyniri ve Sicilya’ya has enfes patlıcanlı makarna kokuları içinde ilerliyoruz. Kiliseleri, iplere mandalla tutturulan camaşırların sarktığı balkonları, kendine has enerjisi ile Cefalu Sicilya’da ki en ilginç destinasyonlardan biri.

DSC05864
Cefalu

Şehrin esintili daracık sokaklarını gezip Sicilyaya has ricotta peynirli kannoli (cannoli ) tadıyoruz. Sonra havlumuzu sahile serip dinleniyoruz. Karşımızda Akdeniz’in serin ve masmavi suları. Sağımızda Cefalu’nun enfes manzarası.

DSC05877
Rikotta peynirli fıstıklı Kannoli (Cannoli)

6.Gün: Ragusa

”Cream de la Cream”  Tarih ve Şehir mimarisine  ilginiz varsa Unesco dünya mirası listesine kayıtlı Ragusa-Ibla paha biçilmez bir cennet. Bir opera sahnesi hem de Shakespear’den bir sahne.

DSC05965

Bu açıdan  Sicilya’yı görenleri  ikiye ayırmak lazım; Ragusa-İbla’yı görenler ve görmeyenler olarak. Ragusa-İbla tarih ve İtalyan barok mimarisine ilgi duyanlar için bir açıkhava müzesi gibi.

DSC06108
İbla di Ragusa

Duomo meydanı gezilmeli, meydandaki restoranlarda yemeklerin tadına bakıp. Gelati di Vini’nin ricottalı dondurmalarının keyfini çıkarmalısınız. Giardini di İbla ziyaret edilip, aşcılık okulu görülmeli. Şehrin merdivenlerinden Chiesa di Santa Maria alle Scale Klisesi’ne tırmanıp İbla di Ragusa kuşbakışı fotoğraflanmalı. Şehri gezen tren araçla 30 dakikada ibla görülmeli. Sicilya baroğunun keyfi yavaş yavaş  çıkarılmalı.

DSC06028
Gelati di Vini

7. Gün: Sirakuza

Sicilya’dan çıkan önemli isimler arasında  Besteci Vincenzo Bellini, matematikçi Archimedes, Dominico Dolce, ve moda evi Dolce & Gabana Sayılabilir. Adanın en doğusu ve en batısı arasındaki mesafe araçla 3 saat. En kuzeyi ve güneyi arasındaki mesafe ise 2.5 saat.

DSC06142
Sirakuza -Ortiga

Sirakuza’da şehrin ada kısmı ve şehre iki köprü ile bağlanmış olan Ortiga’da kalıyoruz. Şehirdeki kafelerde Sicilya lezzetlerinden ”risotto arancini”, Patlıcanlı makarna ”pasta alla norma”, ”Pasta con le Sarda”, ”Sicilya  pizzası sfincone” denenebilir. Sicilya’daki kafelerde genelde aperol den yapılan spritz içildiğini gördük. Epey popüler gibi.

DSC06125
Ficus Macrophylla

Şehirde bulunan Ficus Macrophylla ağaçları çok ilginç, bunlar kökleri havada olan ağaçlar. Sirakuza kalesi liman  ve merkezindeki Duomo meydanı şehrin en can alıcı noktaları. Ortiga’nın merkezinde bulunan Apollon tapınağı şehrin Greko-roman gecmişinin en önemli tanığı.

DSC06172
Duomo Meydanı

Akşam Ortiga’nın yat limanı civarındaki teraslarda gün batımının keyfi çıkarıldıktan sonra Duomo meydanındaki dans ve müzik etkinliklerine göz atmakta fayda var.

DSC06141
Sirakuza

Sicilya, İtalya’yı daha önce görenler için bile birçok süpriz barındıran enfes bir destinasyon & farklı bir ada, efsane ada, cream de la cream.

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s