Seylan Çayı Üzerine Notlar

Çin İmparatoru Shen Yung M.Ö 2737 yılında çay bitkisinin tesadüfen içtiği sıcak suyun içine düşmesine tanıklık eder. Bu keşifle beraber çayın büyüsüne kapılan İmparator tam bir çay tiryakisi olur. İlerleyen yıllarda çay imparatorluk sarayının en özel içecekleri arasında yer alır. Çay Avrupa’ya 1606 yılında misyonerler ve tacirler aracılığıyla ulaşır. Hollanda ve Fransa çay içimine öncülük ederler. Neredeyse  30 yıl içinde tüm batı Avrupa’da popüler bir içecek haline gelir. 1890’larda Thomas Lipton, Sri Lanka (Seylan) daki kendi çay bahçelerinden getirdiği çayları İngiltere’de satışa çıkarır.

DSC04395

Aslında Sri Lanka’da kullanılan çay türü ”Camelia Sinensis” ülkemizde de kullanılan çay bitkisi, ancak Sri Lanka’daki koşullar, ısı ve nem gibi etmenler çayın aromasında farklılıklar yaratıyor. Sri Lanka’da iç kesimler ve yüksek alanlarda üretilen çaya, Udarata adı verilirken, kıyı kesiminde denize yakın yerlerde üretilen çaya Pahatharata adı veriliyor. Fazla yüksek olmayan yamaçlarda üretilen çayın ismi ise Medarata.

DSC04402

Sri Lanka’da en lezzetli çayların yetiştirildiği bölge Kandy. Bizde Sri Lanka’lı rehberimizin tavsiyesine uyarak çay üretimini görmek ve üretilen çayları tatmak için Kandy’deki çay bahçelerini ziyaret ediyoruz.

Önce çay bahçeleri geziliyor, ardından çayların kesildiği ve kurutulduğu fabrika kısmına geçiyoruz. Sonrasında farklı çay çeşitlerini yudumluyoruz. Taze çay yapraklarından üretilen beyaz Seylan çayı, çay yapraklarının kesilmeden kurutulmasıyla elde edilen yeşil Seylan çayı ve siyah Seylan çaylarını tadıyoruz.

DSC04403

Enfes Seylan çaylarının tadarken gözümüze bir broşür takılıyor. Sri Lanka’da üretilen çay çeşitleri hakkında aşağıdaki bilgileri okuyoruz. Flowery Broken Orange Pekoe, çay yaprağının ortası ve uçları harman edilerek üretilir. Doygun bir tadı vardır. Broken Orange Pekoe, çay yaprağının kıvrılmış orta kısımlarıdır. Deniz seviyesine yakın alanlarda yetiştirilir. İçimi kolay hafif bir çaydır. Broken Orange Pekoe Fannings, yüksek yamaclarda  yetişen çaylardan üretilir. Yoğun bir aroması vardır. Dust, güçlü bir tat elde etmek için çay toz haline getirilir. İçimi sert ve yoğun kıvamlıdır. Broken Pekoe, büyük çay yapraklarından elde edilir, yapraklar kıvrılarak kurutulur. Az miktarda çaydan yoğun ve güçlü bir dem alınabilir. Pekoe Fannings, Küçük çay yapraklarından elde edilir. Sert bir aroma verir ve ticari olarak poşet çay endüstrisinde kullanılır. Orange Pekoe, Çay yaprakları kıyılmadan kurutulur. çok lezzetli bir çaydır. Pekoe, hafif içimi kolay bir çaydır. Broken Orange Pekoe, En beğenilen çaydır hem tad, hem dem açısından tercih edilir.

DSC04404

Sri Lanka’lı rehberimiz beyaz, yeşil ve siyah Seylan çayının sağlık açısından yararlarını anlatıyor ve ekliyor; Antioksidandır, kanserle savaşır, kolesterolü düşürür, kalbi korur, anti bakteriyeldir, diş sağlığını destekler, diğer yandan, stresi azaltır, enerjiyi artırmayı sağlar, kilo vermeye yardımcı olur ve zihinsel odaklanmayı artırır.

Bununla beraber çay tiryakilerine seylan çayı konusunda  Sri Lanka’lı çaycılardan birkaç öneri; Tüm Seylan çay çeşitleri sütle karıştırılarak da içilebilir. Seylan çayı demlerken daha az çay yaprağı kullanmak gerekir. Seylan çayı demlenirken lezzeti arttırmak için porselen demlik kullanılmalıdır. Kaynak suyu kullanımı lezzeti arttıracaktır. Seylan çayı demlenip ilk çaylar dağıtıldıktan sonra demlikteki çay posası alınmalıdır aksi taktirde çayın tadı acılaşacak veya lezzetini kaybedecektir.

DSC04410

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s