Atatürk Arboretumu

Kasım ayının başında bir haftasonu İstanbul’da bulunan Atatürk Arboretumu’nu ziyaret ediyoruz. İstanbulda Bulunan saklı bir cennet. Hafta sonu yürüyüş yapmak nefes almak için en ideal yerlerden birisi.En güzel yanlarından birisi ise piknik yapmaya izin verilmemesinden dolayı mangal dumanlarına, yemek kokularına  boğulmadan doğayla başbaşa kalabileceğiniz nadir alanlardan biri.

1

Arboretumlar, bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla, yaşları ve orijinleri belli olan,  her biri doğru ve dikkatli bir şekilde etiketlenmiş, çoğunluğu ağaç, ağaççık ve diğer odunsu bitki taksonlarının meydana getirdiği ve uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır.

2

Başka bir açıdan bakıldığında arboretumlar, bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş birer canlı bitki müzeleridir. 1949 yılında 38 hektarlık bir alanda Prof. Dr. Hayrettin Kayacık’ın önerisi üzerine İ.Ü Orman Fakultesi ve Orman Genel Müdürlüğü’nün işbirliği ile kurulan Atatürk Arboretumu bugun 296 hektarlıkbir alan üzerinde dünyanın değişik köşelerinden gelen birbirinden farklı 2000 bitki taksonlarına ev sahipliği yapmakta Fagaceae özellikle Quercus L. cinsi ve Pinacea kolleksiyonlarına özel önem verilmektedir.

3

Atatürk Arboretumu bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları bilinen çoğunluğu ağaç, ve diğer odunsu bitkilerin taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği, Sarıyer ilçesi sınırları içinde kalan, bitki çeşidiyle birçok yerli ve yabancı botanikçinin ilgisini çekmiş bulunan bir  canlı bitki müzesidir.

4

İ.Ü orman fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayrettin Kayacık’ın İstanbul’da bir Orman Fakültesi kurma önerisi fakülte kurulunca benimsenerek, Orman Genel Müdürlüğü’ne iletilmiş, Önerinin uygun bulunması üzerine 1949 yılında çalışmalara başlanmıştır.

5

Ataturk arboretumu Belgrat Ormanı’nın girişinde yaklaşık olarak İstanbul merkezine 20 km mesafededir. İstanbul boğazından 6 km. İçerde Karadeniz den 9 km uzaklıktadır. Denizden yüksekliği 80-120 metre arasındadır.

6

 

İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi tarafından düzenlenmekte, Orman genel müdürlüğü idaresi altındadır.

7

Atatürk arboretumu kurulurken ülkemizin doğal yetişen meşe taksonlarının çokluğu ve Belgrat Ormanı’nın meşenin yetişmesi için uygun koşullara sahip olduğu göz önüne alınarak meşe ve onun bağlı bulunduğu Fagacea Familyası, ağırlıklı bir arboretum olması planlanmıştır.Meşe kolleksiyonu çalışmalarına 1990 yılında başlanmıştır.1996 yılında 2.5 hektar  alanı kapsayan 15 numaralı  parsel meşe sahası olarak ayrılmış ve ilk dikimler yapılmıştır. Aynı yıl farklı ülkelerdeki 50 arboretum, botanik bahçesi, ve tohum enstitülerinden  tohum istenmiş. Bu büyük ir meşe kolleksiyonu oluşturmuştur. Bu tohumların dikimi ile farklı meşelerin adaptasyonu konusunda önemli bilgiler derlenmiştir. Bu nedenle Meşe konusunda önemli bilimsel merkezlerden biri olmuştur.

8.jpg

Görülebilecek bitkiler arasında Mabet ağacı, Amerikan Lale ağacı, Amerikan Bataklık servisi, Çin su Ladini, Amerikan sığla ağacı,Çin Tırpan ağacı, Mamut ağacı, Açelyalar, Alacalı Boylu mazı, Macar meşesi, Gümüşi akçaağaç, Anadolu Sığla ağacı, Japon tespih çalısı, Japon akağaç , ve Uludağ göknarı gösterilebilir.

 

9
VİDEO

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s