Yedigöller

 

Yedigöller Bolu il sınırları içinde, ancak biz yol yapım çalışması nedeniyle Bolu değil Düzce üzerinden gittik. İstanbul’dan giderken verdiğimiz 2 yarım saatlik molayla yolculuk dört buçuk saat sürdü. Önce bir arıcılık merkezi olan Yığılca kasabasında durduk. Kestane balı meşhurmuş. Hatta epey popülermiş. Eskiden kestane balı hafif acı diye pek yenmezdi herkes çiçek balı, yayla balı, kekik balı falan alırdı. Devir değişmiş, zaman kestane balı zamanı. Yararları ve şifaları zamanla anlaşılan kestane balına rağbet artmış. Biz de alıyoruz balımızı Yığılca’dan. Ee eve eli boş dönmemek lazım.

?????????????

Yedigöller için her mevsimi güzel, ama sonbaharı ayrı güzel olur derler. Biz de bir Kasım günü giriş yapıyoruz milli parka. Gerçekten yedi göl varmış, evet, biri zaman zaman kurumuş olsa da.. Hatta bir şehir efsanesine göre göktaşı çarpması sonucu oluşmuş Yedigöller. Gerçekte heyelan sonucu oluşmuşlar. 1965 yılında Milli park ilan edilmiş.

20151108_125014_HDR

Göllerin isimleri sırasıyla Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Kurugöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl. Göller eğimli yamaçlarda bulunmakla beraber ilk göl ile son göl arasında 100 metre kadar yükseklik farkı var. Kuzeyden giriş yaptığımız için Yedigöller’in aşağı kısmından, yani Büyükgöl ve Deringöl’den başlıyoruz.

20151108_125130_HDR

Daha önce farklı ormanlarda trekking ve kamp yapmıştım. Ancak bu kadar güzel bir ışığı hiç görmemiştim. Sonbahar nedeniyle yeşilin ve sarının her tonunda kuruyan ağaç yaprakları arasından süzülen ve göllerden yansıyan ışık sonbahara has gökkuşağı yaratıyor yaprakların altında.  Büyülenmiş bir halde fotoğraf makinemizin objektifini her yöne çevirip deklanşöre basıyoruz defalarca, ta ki acıktığımızı hissedene kadar.

Gölün çevresinde mangalda yapılmış köfte sucuk ekmek ayran ikilisi şiddetle tavsiye olunur bizim gibi özde gurme arkadaşlara. Mangalda sucuk ekmeklerimizi yerken aklıma Slovenya’yla ilgili bir anı geliyor. Yıllar önce Slovenya’ya yerli bir grupla gitmiştik. Yedigöller gibi doğal kalmış Bohin diye güzel bir göle götürdüler. İnanılmaz dağların arasında müthiş bir göl. Çevresindeki otellere rağmen tertemiz ve çok doğal kalmış. Çevresinde bir izmarit bile göremezsiniz. Gölü seyrederken, herkesten benzer mırıldanmalar duydum.  ‘’Burda ne mangal olur be yavv’’ Galiba mangal sevgisi genlerimizde var.

20151108_134246_HDR

Büyükgöl ve Deringöl’ ü gördükten sonra 1000 metrelik bir patikayla yukarı çıkıyoruz, yolda kayaların ilginç şekiller oluşturduğu Gülenkayalar’ı fotoğraflıyoruz.  Çağlayan şelale ve Dilek Çeşmesi’ni gördükten sonra yolda bizi Kurugöl ve Nazlıgöl karşılıyor.

?????????????

Seringöl alabalık üretim alanı olarak da kullanılmış, Abant gölünden getirilen ala adlı bir tür de burda yetiştirilmiş. Zaman zaman suyu olan Kurugöl biz gittiğimizde boştu. Yağmurların başlamasıyla Nazlıgöl’ den beslenen bir göl.

20151108_123339_HDR

Daha yukarda ise pastel tonlardaki İncegöl ve üstü rengarenk yapraklarla kaplı Sazlıgöl var. Her ikisi de bir ressamın tablosundan farksız.

20151108_154621_HDR

Yedigöller’deki renk cümbüşü ve güzelliğin nedeni sayısız ağaç türünün aynı ortamda bulunması. Cennet mutlaka böyle bir yer olmalı.  Huzur verici bir atmosfer, kuş sesleri,  sessizlik,  nefes kesici bir manzara, muhteşem bir güzellik. Tarifi imkansız bir renk harmonisi

.20151108_135157_HDR

Dönüşte manzarayı bir kartal gibi seyrettiğimiz Kapankaya manzara terasına uğrayıp göllerin bulunduğu vadileri tepeden fotoğraflayıp dönüş yoluna geçiyoruz.

20151108_153916_HDR

Milli parkın geleceği için iyi bir turizm planlaması şart. Umarım önümüzdeki yıllarda belki sadece bir günde binlerce kişinin ziyaret edeceği bu bölgede sürdürülebilir turizmi gerçekleştirip Yedigöller’in güzelliklerini olduğu gibi torunlarımıza emanet edebiliriz.

20151108_125528_HDR

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s