Tibet’te Yaşam ve Ölüm

Tibetliler budisttir. 2500 yıllık bir din Budizm. Hayatta çekilen acıları dindirmeyi amaçlayan bir din. Tüm acıların kaynağı arzulardır. Ancak arzulardan kurtularak çekilen çileye son verilebilir. İnsanın aydınlanması için merhamet, sevgi ve bilgeliğe ihtiyacı vardır.

Padmansabhawa; nilüferden doğan, MS 8. yüzyılda Tibet’in  Yaşam ve Ölüm kitabını yazar. Ancak kitaptaki bilgilerin yanlış ellere geçmesini istemediğinden kitabını gömerek saklar. Kitap 1350 lerde bulunur. Ve budistlere ölüm yolunda rehberlik eder.

Walter Wenz adlı araştırmacı tibete 1919 senesinde gelir ve bu kitabı batıya tanıtır. Kitap batıda sansayonel bir etki yaratmıştır. Hatta Beatles ın bazı şarkı sözleri Tibetin ölüler kitabından alınmış veya esinlenmiştir.Kitapta çok yaşam ve ölüm hakkında ilginç bilgiler vardır. Kitapta Cennet ve cehennem Tanrı  vb konularda detaylı bilgiler vardır.

Tibet cenaze törenlerine göğe gömme denir. Ölünün bedeni sıkıca sarılır ve yüksekçe bir dağın tepesine bırakılır. Burda kartallar akbabalar kurt vb yırtıcılara armağan edilir. Ruh ise kitaba göre 3 koridordan ( Bardo ) geçer. Tibetteki cenaze törenlerinde rahipler bu kitaptan 7 hafta boyunca mısralar okur ve ölünün ruhuna diğer dünyada rehberlik ederler. Çünkü ruhu yeni hayatına hazırlayacak tek rehber bu kitaptır. Bu yüzden ölümden önce bardo yu bilmek gerekir.

1. Bardo evresinde tanrısal ışıkla karşılaşılır.
2. Bardo evresinde barışçıl tanrılar tarafından karşılanılır.
3.Bardo evresinde  barışçıl tanrıların, gazap dolu tanrılara dönüştüğü evredir. Bu evrede ruh kaçarsa veya tökezlerse kaybolabilir.Tüm bardolar en büyük tanrı ölümün efendisiyle karşılaşınca sona erer.

Ölümün efendisi tarafından kişinin iyilikleri ( beyaz çakıl taşları) ve kötülükleri ( siyah çakıl taşları ) sayılır.İyilikler çoksa cennete kabul edilir veya yeniden dünyaya farklı bir bedende dönmesine izin verilir. Eğer kötülükler çoksa cehenneme gider veya ancak bir hayvan bendeninde yeniden dünyaya dönmesine izin verilir.

Ruh iyi bir insan olarak bu 3 bardoyu geçerse anne ve babasını ve rahme düştüğü anı görerek dünyaya döner. Bu evre doğum sonrası bebeğin dünyevi ışığa anne kucağında alışmasıyla son bulur. İnsanın nasıl doğacağına nasıl bir hayat yaşayacağına karması karar verir. Dünyaya bir insan olarak dönmek iyidir çünkü acı çekip öğrenilen tecrübeler öğretilebilir ve diğer insanlarla paylaşılabilir. Tibet ölüler kitabına göre bilinç ve enerji asla kaybolmaz.

Tibet ölüler kitabı Tibetli budistler için hayatın anlamı ve öbür dünya için bir rehberdir. Tavsiyelerle doludur.Bu dünyadan diğer dünyaya gidenler için ayrıntılı bir rehberdir.

Ey asil doğan,
Bu dünyaya tutunma,
Ve sakın korkma !
Sen tek değilsin !
Ölüm herkese gelecek.

Not : Tibetli rahipler haftalarca bazen aylarca uğraşarak mandala adı verilen budizmi sembolize eden kumdan resimler yaparlar. Resim tamamlanır tamalanmaz hemen bozulur. Bu hayatın hiçliğini sembolize eder.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s